Дорогі друзі!

Радий вітати Вас на офіційному сайті Черкаської районної ради

Сподіваюсь, що інформація, яку ми оприлюднюємо, стане в нагоді усім, хто цікавиться історією та сьогоденням
Черкаського району.

З повагою,
Голова Черкаської районної ради
Олександр Ігорович ВАСИЛЕНКО

Черкаський район – край щедрих пшеничних ланів і вишневих садів, сонцесяйного хліба, край одвічних трударів-хліборобів. Багато славетних сторінок вписав він в історію.

Землі Черкаського району входили до складу Великого князівства Литовського. Наш древній козацький край не обминула жодна з історичних подій. Тут формувалося і діяло козацтво середнього Подніпров’я, поспішали посли до столиці нашої держави – Чигирина. Тут побували славні сини українського народу Тарас Шевченко та Богдан Хмельницький. Героїчні сторінки вписані нашими земляками в історію Великої Вітчизняної війни. Майже 4800 земляків нагороджено орденами і медалями, 12-и присвоєно звання Героїв Радянського Союзу, 4 стали повними кавалерами ордена Слави. Навічно в пам’яті народній залишаться подвиги фронтовиків-десантників, партизанів, солдатських вдів, усіх, хто боронив рідний край від фашистських загарбників, відбудовував народне господарство. Найбільшого розвитку досяг район у повоєнні роки – нарощувалося виробництво сільськогосподарської продукції, споруджувалися школи, Будинки культури, лікарні. Черкаський район був правофланговим не лише в Україні а й у колишньому Радянському Союзі, школою передового досвіду.

Черкаський район розташований у східній частині Черкаської області. Він простягнувся смугою уздовж правого берега Дніпра на 76 км і шириною до 25 км, займаючи площу трохи більше, ніж 1,6 тис. квадратних кілометрів.

Територія району знаходиться на Придніпровській височині. Поверхня низинна, подекуди покрита лісами, поступово уступами знижується до Дніпра. На північному заході району високий і вузький Мошногірський кряж. З східного боку від нього у південно-західній частині району знаходиться Ірдинсько-Тясминська низина з величезним Ірдинським болотом, у якому значне місце займає торф’яне Ірдинське родовище, площа якого 4792 га з середньою товщиною торф’яного шару 2,75 м. Річки Дніпро і його притоки Рось, Вільшанка і частково Тясмин - обрамовують територію району. Район безпосередньо межує з Канівським, Корсунь-Шевченківським, Городищенським, Смілянським, Кам’янським, Чигиринським районами, по Дніпру - з Золотоніським та Чорнобаївським районами. Особливості рельєфу, кліматичних умов і ґрунтів визначають рослинний і тваринний світ місцевості. Черкаський район лежить у південній лісостеповій зоні. Ліси займають 62,6 тис. га. Цією особливістю Черкаський район вирізняється серед інших районів області.

Найбільший лісовий масив - Черкаський бір, що розкинувся на правому березі Дніпра біля Черкас.

Територію району вздовж і впоперек перетинають автошляхи, які єднають обласний центр з містами і районами Черкащини, зокрема, Смілою, Золотоношею, Каневом, Чигирином. Довжина автомобільних шляхів-320,9 км (101.2 км-державного значення , 219,7 км-місцевого значення), у тому числі з твердим покриттям-320,9 км. Пролягає тут також відрізок залізниці Москва-Одеса зі станціями „Черкаси” та „Білозір’я”.

Територія району займає площу 161,8 тис. га, у тому числі:
- ріллі – 48,2 тис. га;
- лісів – 65,7 тис. га;
- водного фонду – 21,7 тис. га.

На території району проживає 76,2 тисячі жителів, в тому числі 75,3 тисяч осіб проживає в селах, 0,9 тисяч осіб проживає в селищі Ірдинь.

Золотий фонд Черкаського району – його роботящі, талановиті люди, наша гордість, наша слава. В літопис Черкаського району славні сторінки вписали колишні керівники району Микола Іванович Чепурний, Сергій Михайлович Вансяцький, від яких ми перейняли естафету добрих трудових традицій. Далеко за межами Черкаського району відомі імена двічі Героїв Соціалістичної Праці, троє – стали повними кавалерами орденів Трудової Слави, понад 300 осіб нагороджені орденом Леніна, багатьом присвоєно високе звання «Заслужений працівник». В кожному селі Черкаського району, в кожному трудовому колективі працювало і працює багато висококваліфікованих майстрів своєї справи, які продовжують славні традиції своїх попередників

Щедрий хлібом і піснею Черкаський край. То ж нехай не переводяться його славні традиції, не мліє криниця душі народної.

Завітайте у наші села і ви відчуєте справжню українську гостинність і щедрість, доторкнетесь душею до глибоких народних джерел самобутньої творчості.

Повернутися до верхньої частини тексту