Дорогі друзі!

Радий вітати Вас на офіційному сайті Черкаської районної ради

Сподіваюсь, що інформація, яку ми оприлюднюємо, стане в нагоді усім, хто цікавиться історією та сьогоденням
Черкаського району.

З повагою,
Голова Черкаської районної ради
Олександр Ігорович ВАСИЛЕНКО

Битва під Крутами – історія з проєкцією на сьогодення.

Битва під Крутами – історія з проєкцією на сьогодення

 

Минають сторіччя, а Україна все ще відстоює власну незалежність.

Українська Центральна Рада – проголосила незалежність Української Народної Республіки, з якою не міг змиритися більшовицький уряд Росії. Росія діяла проти УНР гібридними методами, поєднуючи безпосереднє воєнне вторгнення із підбурюванням антиурядових збройних заколотів, намагаючись представити весь конфлікт як внутрішньоукраїнський епізод "громадянської війни". УНР довелося стримувати наступ на Київ більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців, який розпочався у січні 1918 року по двох напрямках. Крім того у Києві спалахнуло більшовицьке повстання, центром якого став завод «Арсенал». Загроза втратити столицю в результаті повстання, а не зовнішнього вторгнення, змусила українські війська зосередитись на придушенні заколоту.

Бій під Крутами відбувся між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, за 130 кілометрів на північний схід від Києва 29 січня 1918 року. Українські війська, які складалися із загону Першої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького та Першої сотні новоствореного студентського куреня - студентів Українського народного університету, київського Університету Святого Володимира (нині ім. Шевченка), гімназистів старших класів українських гімназій, прийняли на себе головний удар більшовицьких Революційних армій.

Історія бою під Крутами оповита легендами та міфами через знищення документів та тривале замовчування радянською владою цієї події. Наразі історики опираються на спогади їх учасників та мемуари, які завжди можуть мати суб'єктивну думку.

Та незаперечним є те, що бій під Крутами мав важливе політичне значення для незалежної держави, адже він дозволив виграти цінний час для завершення переговорів та підписання між делегаціями УНР і країн Четвертного союзу Берестейського мирного договору – першого миру Першої світової війни, згідно з яким УНР стала суб’єктом міжнародних відносин.

Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії нашої країни. Опинившись в нерівних умовах з ворогом, вище за власне життя молоді українці поставили свободу і Незалежність держави. Наймолодшим полеглим було по 16 років.

Пам'ятаймо про тих, хто боровся за становлення української державності, і хто своїм безцінним життям відстоює незалежність зараз.

Наш святий обов’язок шанувати свою історію, пам'ятати своїх Героїв.

З повагою Голова Черкаської районної ради                      Олександр ВАСИЛЕНКО